zeynepisman_ad

SAMİMİ VE UZUN BİR “BEN KİMİM?”

1981 yılında İstanbul’da doğdum. Üst katımızda oturan kuzenlerimden etkilenerek, 5,5 yaşında iken annemin müdüre türlü ricalarda bulunması ile açıktan ilkokula başladım. Üstün başarılarımdan ötürü 2.sınıfta resmi kaydım alınarak okumaya devam ettim.  🙂

Ebeveyn Koçu / İletişim Uzmanı - Zeynep İşman

Ebeveyn Koçu / İletişim Uzmanı – Zeynep İşman

İlk çocukluk

Çocukluğum babamın işi dolayısıyla kışları İstanbul’da, yazları Ankara’da geçti. Yeşilin, toprağın, onlarca hayvanın, sevginin, şefkatin içinde büyüdüğümüz şanslı çocuklar olduk hep. Hele bir babaannem vardı ki, o ayrı bir yazı konusu…

İlkokul

İlköğretim yıllarında, bolca şarkı söyler, dans eder, birilerini taklit eder, kafamdan hayali hikayeler uydurur, sonra da teyzelerimi ve kuzenlerimi koltuğa dizer, karşılarında gösteri yapardım.

Herkes “aaa bu çocuk konservatuvar okusa ya” dese de, nedendir bilinmez hiç böyle bir teşebbüste bulunmadık.

Ortaokul/lise

Ortaokul hayatım, sınıfın hatta okulun en uzun ve en zayıf öğrencisi olmam dolayısıyla (ya da ben ondan olduğunu sanıyordum) bolca akran zorbalığına maruz kalarak geçti. Bu sebeple mezun olduğum gün en mutlu günümdü. Ama lise yıllarım yine üstün başarılar 🙂 ve üstüne bir de aşk acıları ile pembe dizi tadında geçti.

Üniversite

Babamın “ben kızımın eczacı olmasını istiyorum”, annemin ise “hayır gazeteci olmalı çok güzel yazı yazıyor” hayalleri arasında gidip gelerek, sonunda İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’ne girdim. Gazeteciliği öğrenmeye çalıştığım yıllarda, bazıları şu an aramızda olmayan çok iyi gazetecilerle bir arada olma şansına sahip oldum.

Gazetecilik ile başlayan çalışma hayatı

Okul yıllarında gazetecilik ile başlayan çalışma hayatımda kısa sürede çok fazla deneyime sahip olabileceğim ortamlarda bulundum. Fakat gençlik hayalleri, hayatın gerçekleri ile örtüşmüyor her zaman. Yaklaşık 6 yıl süren gazetecilik serüvenime, “benim istediğim tam da bu değilmiş ne yazık ki” diyerek nokta koyup, halkla ilişkiler sektörüne geçiş yaptım. Bu süreçte, pek çok farklı alanda dernekler ile sosyal sorumluluk projeleri, gönüllü organizasyonlar hep ilgi odağım oldu.

Kurumsal hayat

4 yıl süren farklı ajans deneyimlerimden sonra kurumsal hayata geçiş yaptım ve 6,5 yıl kadar da Turkcell Kurumsal İletişim’de çalıştım. Yine çok fazla deneyim ve tecrübeye sahip olmamı sağlayan yıllardı.

Annelik

2010 yılında evlendim, 2013’te anne oldum. Hamileliğim sırasında işten ayrıldım ve doğum için Amerika’ya gittim. (doğum hikayemi ayrıca anlatacağım, burada kısa kesiyorum o yüzden 🙂 ) 5 aylık Amerika maceram, hayatımda asla unutamayacağım bir deneyimdi. Türkiye’ye döndükten sonra, yaşamının ilk 1 yılında kızımla birlikte olma ve onunla büyüme şansına sahip oldum.

Ebeveyn Koçu Zeynep İşman

Farklı arayışlar

Anne çocuk konularına duyduğum merak, çocuklar büyürken, ailelerini de nasıl büyüttüklerine dair duyduğum heyecan, hayranlık, tutku ve öğrenme isteği beni bambaşka bir yola doğru sürüklemeye başladı. Hayatta niyet ettiğimiz ve odaklandığımız şeylerin mutlaka ama mutlaka bir şekilde dönüp, dolaşıp bizi bulduğuna inanıyorum. Ben de bu yolda kendimi geliştirmeye niyet edince, çok farklı ve güzel platformlarda bulunmaya, harika insanlarla tanışmaya başladım. Aile ve çocuk gelişimi üzerine, anne-baba olmaya dair sayısız eğitim aldım, yüzlerce kitap okudum. Ama tüm bunlardan daha önemlisi, kızım Derin’in önderliğinde her gün biraz daha büyüdüm/geliştim. 2017 yılında Birlikte Büyüyoruz markasını kurdum.

Koçluk ve Psikoloji

Kazandığım bilgi birikimini benim gibi anlamaya, öğrenmeye, keşfetmeye heyecan duyan anne- babalara da aktarmak istedim. Ama bunu yaparken bir bilirkişi ya da eğitmen kimliği ile değil de, hayata aynı açıdan bakan bir yol arkadaşı olmak istedim. Bu süreçte koçluk eğitimi hayatıma girdi. Flow Coaching International’dan temel koçluk eğitimi ve de ebeveyn koçluğu eğitimini tamamladım. Hemen ardından çocukluğumdan beri ilgi duyduğum ve bu iş için de bana çok kaynak sağlayacağına Psikoloji Yüksek Lisansı’nı yaptım.

Etkili Anne Baba Okulu

Aynı zamanda Gordon Training International’ın Türkiye’deki tek yetkili temsilcisi olan Etkili Anne-Baba Okulu eğitimcisiyim. Amerikalı psikolog Dr. Thomas Gordon tarafından geliştirilen bu eğitim modeli, 3 kez Nobel’e aday oldu. Bu eğitimler ile ailede sağlıklı iletişimin yollarına, ebeveyn ve çocuklar arasında etkin ve kaliteli ilişkinin temellerini atmaya dair pratik çözümler sunuyoruz.

Birlikte Büyüyoruz Buluşmaları

Birlikte Büyüyoruz buluşmalarında, kurumlarda, okullarda ve farklı organizasyonlarda anne ve babalarla bir araya gelerek, ebeveynlik yolculuğumuzda deneyimlediklerimiz, zorlandıklarımız, duygusal gel-gitlerimiz, hatalarımız, sevaplarımız, ne var, ne yok konuşuyoruz. Birbirimizden öğreniyoruz. Birlikte büyüyoruz. Hayatta neye niyet ettiysem “iyi ya da kötü” deneyimleme şansım oldu. Bu yüzden hep şükrediyorum. Bu hayatta var olduğum sürece bu maraton bitmeyecek. Ve bu yolculukta yol arkadaşlarına sahip olmak çok güzel…